Ważne badania piersi

Ważne badania piersi

Każda kobieta, która jest świadoma swojego stanu zdrowia oraz ewentualnych zagrożeń, powinna poddawać się regularnym badaniom, w tym także badaniom piersi. Na nic się bowiem zdadzą wszelkie kosztowne zabiegi pielęgnacyjne czy metody powiększające biust, jeżeli okaże się, że piersi zostały zaatakowane przez nowotwory. O jakich badaniach powinna pamiętać każda pani, dla której biust jest tak samo ważny jak głowa, serce oraz inne narządy?

Mammografia – czyli prześwietlenie piersi

Mammografia należy do podstawowych badań radiologicznych piersi. Pozwala na wykrywanie i rozpoznawanie guzków o średnicy około pół centymetra oraz tak zwanych zmian bezobjawowych. Wskazaniem do badania jest między innymi ból sutka, wyciek z brodawki sutkowej, zlokalizowanie zmian przed operacją, kontrola leczenia pooperacyjnego, chemioterapii i radioterapii, przedrozpoczęciem terapii hormonalnej.

Kobiety pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata. Natomiast po pięćdziesiątym roku życia – co roku. Warto również wiedzieć, że panie, które spokrewnione są z inną kobietą chorą na raka piersi – matką, siostrą, córką – powinny badanie wykonywać co roku po skończeniu trzydziestego piątego roku życia.

Jak przygotować się do badania? Mammografia nie wymaga wcześniejszego specjalnego przygotowania się. Można więc na badania zgłosić się w każdej chwili.

Trzeba jednak mieć świadomość, że w sytuacji, gdy piersi przed menstruacją są bardzo wrażliwe, wówczas badanie mammograficzne należy przesunąć o kilka dni.

Warto wiedzieć, że mammografia, choć jest pomocna, nie jest w stu procentach skuteczna. Jej wynik zależy bowiem od jakości aparatu, sposobu wykonywania samej mammografii (decyduje o tym między innymi odpowiednie ułożenie i ucisk piersi). Trafność wyniku zależy także od kwalifikacji personelu. Ocenia się, że w około 20-25 proc. przypadków nowotwór nie zostaje wykryty. Mówi się, że są to tak zwane  wyniki fałszywe ujemne. Negatywny wynik mammografii – wskazujący że w piersi nie ma zmian nowotworowych, wytwarza w kobiecie poczucie bezpieczeństwa, które – jak się później okazuje – bywa złudne. W rezultacie panie zaprzestają wykonywania okresowych samobadań piersi, co zwykle kończy się zbyt późnym wykryciem choroby.

USG piersi – badanie ultrasonograficzne

USG piersi, czyli badanie ultrasonograficzne jest niejako alternatywą badania mammograficznego. Wykonuje się je bowiem u kobiet, które nie ukończyły jeszcze czterdziestego roku życia.

USG piersi zalecane jest także jako badanie uzupełniające po mammografii, kiedy z powodu na „gęstą” budowę piersi mammografia jest mało czytelna.

W przypadku obecności wyczuwalnych palpacyjnie guzków i zgrubień w piersiach, badanie ultrasonograficzne pozwala na określenie, czy jest to guz lity, czy może płynowy (torbiel).

Badanie ultrasonograficzne zwykle wykonuje się, gdy zachodzi podejrzenie o obecność ropnia, w trakcie hormonoterapii, u kobiet w ciąży, u kobiet karmiących (możliwość wystąpienia tak zwanej torbieli mlecznej), a także w przypadku obecności z wycieku z brodawki sutkowej. Badanie ultrasonograficzne piersi wykonywane jest również w przypadku urazów piersi – ze względu na możliwość pojawienia się krwiaka.

Jak przygotować się do badania USG? Warto wiedzieć, że badanie jest krótkie i trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Tak naprawdę nie istnieją też żadne specjalne wymagania, co do przygotowania do badania. Warto jednak pamiętać, by przed badaniem nie stosować dezodorantów, talku, kremów i balsamów.

Biopsja mammotomiczna

Biopsję mammotomiczną (mammotomię) wykonuje się w przypadku występowania małych, ale podejrzanych zmian w piersiach, których wielkość nie przekracza dwóch centymetrów, które zostały wykryte podczas mammografii czy USG, a nie zostały wykryte podczas badań palpacyjnych.

Biopsja mammotomiczna polega na pobraniu wycinków z podejrzanego miejsca. Badanie wykonywane jest na zlecenie onkologa lub radiologa. Wykorzystywane jest do pobrania wycinka do bada, a także do usuwania łagodnych zmian piersi.

Mammotomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu skóry skalpelem (nacięcie osiąga rozmiary 2-3 milimetrów) wprowadzana jest do piersi igła biopsyjna. Zabieg trwa od 20  do 40 minut. W związku z tym, że lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia, wykonanie szwów nie jest konieczne.

Jesteś zainteresowana większą ilością informacji na temat biopsji mammotomicznej? Zajrzyj do wpisu – „Mammotoniczna biopsja piersi – tylko jedno ukłucie”.

Kto jest zagrożony ryzykiem nowotworu piersi?

Nie ulega wątpliwości, że nowotworami piersi zagrożone są kobiety. Specjaliści są zdania, że do grupy ryzyka należą kobiety, które:

– nie rodziły – uważa się, że ciąża oraz karmienie dziecka naturalnie chroni biust,

– wcześnie zaczęły miesiączkować i późno zaczęły przekwitać,

– przeszły mastektomię piersi – istnieje bowiem ryzyko, że guz pojawi się także w drugiej piersi,

– są obciążone genetycznie, to znaczy ich mama, siostra, babcia chorowały na raka piersi bądź raka jajnika – obciążenie wzrasta także, jeśli ojciec chorował na raka prostaty.

Related PostDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *