Tłuszcz z brzucha na piersi?

W przypadku wielu kobiet, nowotwór piersi czyni spustoszenia. By żyć, muszą poddać się mastektomii – zabiegowi amputacji piersi. Jest to jednak „cios” w stronę kobiecości, bo co jak co, ale to właśnie biust jest jednym z jej wyznaczników. Okazuje się jednak, że panie po tym zabiegu wcale nie będą musiały poddawać się operacji wszczepienia implantów. Naukowcom udało się odtworzyć utracony na skutek mastektomii biust z tłuszczu pobranego z …. brzucha.

Piersi z tłuszczu?

Naukowcy zabieg nazwali Celution. Polega on na odtworzeniu piersi, wykorzystując do tego celu tłuszcz pobrany z brzucha, pośladków lub ud. Cała kuracja trwa nie więcej niż kilka godzin. Efekty bywają zaskakujące. Jedynym minusem jest jednak dość wysoka cena.

Jak przebiega zabieg?

By pobudzić tkanki do wzrostu, wstrzykiwany jest specjalna „substancja” powstałą z komórek macierzystych tkanki tłuszczowej. Gdy dostanie się ona do piersi, następuje stymulacja tkanek piersi do wzrostu.

Tłuszcz wstrzykiwany do piersi uzyskuje się podczas liposukcji. Następniekomórki macierzyste zostają poddane ekstrakcji i umieszczone w specjalnie przygotowanym pojemniku. Po kilkudziesięciu minutach lekarze wstrzykują je w piersi. Odbudowa biustu następuje najczęściej w ciągu sześciu miesięcy od zabiegu.

Jak wygląda mechanizm?

Badacze, którzy wymyślili ową metodę, nie są do końca pewni co do tego, w jaki sposób uzyskiwany jest ów rezultat. Wszystko jednak wskazuje na to, iż to komórki macierzyste niejako zachęcają naczynia krwionośne do wzrostu oraz do dostarczania tkankom niezbędnych do wzrostu substancji odżywczych.

Wykorzystanie komórek macierzystych – nic nowego?

Okazuje się, że pomysł badaczy na wykorzystanie własnych komórek nie jest niczym nowym. Dość często podejmowane były próby ich wykorzystania do odbudowy niektórych części ciała. Jednakże większość z tych prób kończyła się po prostu fiaskiem. Najczęstszą przyczyną był fakt niewchłonięcia się pobranego tłuszczu.

Zanim działania będą prowadzone na wielką skalę…

Skuteczność wstrzykiwania komórek macierzystych potwierdzona jest badaniami klinicznymi przeprowadzonymi na dziewiętnastu Japonkach. Kuracja przyniosła oczekiwane efekty. Jednakże zanim wstrzykiwanie tłuszczu w celu pobudzenia wzrostu piersi zostanie zastosowana na szeroką skalę, badacze muszą poznać odpowiedź  na pytanie dotyczące tego, jakie procesy zachodzą w piersi po wstrzyknięciu preparatu. Naukowcy muszą poznać odpowiedź na pytanie o trwałość zabiegu oraz o jego bezpieczeństwo w przypadku kobiet, które zmagają się nowotworem.

Powiększanie piersi tłuszczykiem?

Naukowcy podkreślają, że choć metoda odtwarzania piersi za pomocą tłuszczu i komórek macierzystych z niego wyizolowanych powstała z myślą o kobietach po mastektomii, z jej działania będę mogły skorzystać panie, którym zależy na powiększeniu lub zmianie kształtu piersi.

Dzięki temu nie trzeba będzie poddawać się operacjom powiększania biustu za pomocą silikonów. Wystarczy pobranie tłuszczyku z brzucha czy bioder, by za kilka miesięcy cieszyć się pełniejszymi piersiami.

Trzeba jedak liczyć się z tym, że koszt takiego zabiegu będzie dość wysoki. Ponadto niewiadomo na razie, jak długo utrzymywać będą się efekty takiej „operacji”. Może się bowiem okazać, że trwałość zabiegu jest znacznie mniejsza od trwałości powiększania piersi za pomocą implantów.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *