Stanik do biustu dobrany

Jakiś czas temu natrafiłam na raport jednej z brytyjskich firm bieliźniarskich. Okazuje się, że zaledwie 2 kobiety na 10 mają właściwy rozmiar stanika. Myślę, że i w naszym kraju wynik byłby zbliżony. Tymczasem standardy jednoznacznie wskazują, że „w modzie” są piersi sterczące i krągłe. Ale kobiety karmią dzieci, chudną, tyją i oczywiście starzeją się. No i jeszcze to prawo przyciągania…. . To wszystko sprawia, że piersi nie wyglądają tak, jak kobiety by sobie tego życzyły. Kremy mogą pomóc, ale najlepsze efekty przyniesie interwencja chirurgiczna i… dobrze dobrany biustonosz. Operacja chirurgiczna to może i dobre rozwiązanie, ale jest także kosztowne, ale i bolesne. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać odpowiedni biustonosz.

Czy mój stanik jest właściwie dobrany?

Istnieje kilka wyznaczników, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasz biustonosz jest we właściwy sposób dobrany.

Po pierwsze – dobrze dobrany biustonosz powinien trzymać się nieruchomo w obwodzie, a jednocześnie leżeć pod kątem prostym do kręgosłupa. Należy zatem zwrócić uwagę, czy  pasek stanika jest utrzymany na tej samej wysokości i poziomie wokół tułowia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez kobiety  jest zapięcie, które „podjeżdża” do góry.

Po drugie – miseczka powinna objąć całą pierś. Częstym błędem jest wysnuwanie wniosku, że fałdy pod pachami to rezultat nietypowej budowy ciała.  Tymczasem to efekt zbyt małej miseczki stanika.

Po trzecie – fiszbina powinna obejmować całą pierś. Jej końcówka powinna być skierowana do wnętrza pachy.

Po czwarte – fiszbiny powinny przylegać do ciała. Należy zadbać o to przede wszystkim między piersiami  – powinny przylegać do mostka.

Po piąte – ramiączka powinny być wyprostowane i niezbyt mocno napięte. Należy tak wyregulować ich długość, żeby nie wpijały się w ciało.

Po szóste – linia piersi powinna być jednolita, a zarazem zaokrąglona. Krawędź miseczki nie powinna dzielić piersi na pół.

Po siódme – pasek biustonosza powinien całkowicie przylegać do ciała.

Jakie błędy najczęściej popełniają kobiety?

Warto poznać najczęściej popełniane błędy, by ich w przyszłości uniknąć i kupować wyłącznie dobrze dopasowane staniki.

Pierś podzielona jest na części, które przypominają „baleron”… Oznacza to nic innego jak to, że miseczka jest za mała. Nic więc dziwnego, że piersi wylewają się pod pachami czy dekolcie. Co więcej –gdy wykonujemy gwałtowne ruchy, „”uciekają” z miseczek. Biust jest ponadto spłaszczony.

Kolejnym poważnym błędem jest „wędrujący” pasek biustonosza. Zapięcie biustonosza przesuwa się więc w górę, a piersi w kierunku przeciwnym – w dół. Nie ma się co dziwić, bowiem zbyt luźny pas nie jest w stanie utrzymać ciężaru naszego biustu. Pasek powinien więc być znacznie ściślejszy. Musi przylegać do ciała i podtrzymywać „konstrukcję” stanika. Warto też sprawdzić, czy przypadkiem biustonosz z mniejszym obwodem pod piersiami nie będzie lepszy? Zamiast 80 centymetrów wypróbuj 75 centymetrów. Takie zalecenia padają z ust fachowych gorseciarek. Gdy w obwodzie pod biustem masz 77 centymetrów, wybierz stanik o obwodzie 70, a nawet 65 centymetrów.

Bardzo często można zauważyć, że ramiączka biustonoszy wbijają się w skórę. Po zdjęciu stanika bardzo często i przez długi czas na ramionach utrzymują się czerwone ślady? To wina zbyt luźnego paska biustonosza oraz zbyt krótkich ramiączek. Musisz pamiętać, że to obwód ma podtrzymywać cały ciężar piersi. Jeżeli pas jest zbyt luźny, najczęściej podnosimy piersi za pomocą ramiączek. Należy więc zaopatrzyć się w biustonosz o mniejszym obwodzie. Chodzi o to, by został  dopasowany do ciała. Ramiączka wtedy będą tylko i wyłącznie dekoracją, a jednocześnie  przestaną wbijać się w skórę.

A może fiszbiny wędrują w kierunku żeber? To znak, że zbyt dużo centymetrów odjęłyśmy, w efekcie czego obwód biustonosza jest niewłaściwy – za mały. Winą może być również nieodpowiednie założenie stanika. Najlepiej więc zdjąć go i ponownie założyć. Dokładnie ułóż piersi w miseczkach, a następnie dokonaj regulacji ramiączek. Jeżeli to nie skutkuje, wówczas musisz zmienić stanik na taki, który ma większy obwód.

Twoje piersi nie są symetryczne?

To nie powód do niepokoju, bowiem u większości kobiet spotyka się większą lewą pierś od prawej. Różnica w wielkości czy położeniu piersi (czyli wtedy, kiedy jedna z piersi  znajduje się wyżej niż druga), może być także efektem prowadzonego przez nas trybu życia. Tę różnicę można bardzo łatwo zniwelować, w odpowiedni sposób regulując ramiączka. Należy je skrócić tam, gdzie pierś jest mniejsza. Należy również pamiętać, by stanik dobierać do rozmiaru mniejszej piersi. Jeżeli asymetria jest znacząca, wówczas nie pozostaje nic innego jak wielkość wyrównać za pomocą specjalnej wkładki.

Warto zapamiętać podane powyżej najczęściej popełniane błędy. Jednak nie po to, by notorycznie je popełniać, ale by móc je eliminować. Jeżeli zaczniemy się stosować do wskazówek, które pojawiły się w tym wpisie, nasze piersi z pewnością się odwdzięczą ładnym wyglądem. Warto również pamiętać, by nie kupować stanika w ciemno, lecz najpierw go przymierzyć. Musimy wiedzieć, że rozmiary teoretyczne różnią się od tych „w praktyce”. Jeżeli nie wiemy jak powinny nasze piersi wyglądać w konkretnym staniku, warto poprosić o poradę sprzedawczynię. W końcu udzielanie porad również należy do jej obowiązków.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *