Powiększanie piersi za pomocą ekspanderoprotez?

Największym marzeniem kobiet z małym biustem jest możliwość choćby minimalnego powiększenia piersi. Sposobem, który daje dość szybkie efekty jest operacyjne powiększanie biustu. Współcześnie wykonywane zabiegi mają niewiele wspólnego z tymi, które były przeprowadzane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Producenci protez prześcigają się bowiem w tworzeniu coraz to bardziej zaawansowanych implantów oraz najbardziej nowoczesnych technik ich wszczepiania.

Czym są ekspandoprotezy?

Ekspandoprotezy to innowacyjne ekspandery tkanek, które służą przede wszystkim kobietom po mastektomii oraz kobietom, które na skutek nieszczęśliwych wypadków doznały uszczerbku związanego ze zniekształceniem piersi.

Ekspanderoprotezy zmniejszają ryzyko wycieku soli fizjologicznej – w przypadku implantów solnych oraz ułatwiają zasklepianie się powłok silikonowych. Dzięki ekspanderoprotezom implant ma stabilniejsze umocowanie, które zmniejsza prawdopodobieństwo przesunięcia się protez. W najnowszych tego typu rozwiązaniach został zastosowana blaszka magnetyczna, która umożliwia bezproblemowe wprowadzanie soli fizjologicznej.

Ekspanderoprotezy – budowa

Ekspanderoprotezy składają się z dwóch komór. Komora wewnętrzna ma zadanie rozpychać, a komora zewnętrzna (stała) wypełniona jest żelem silikonowym.

Wewnętrzna komora, która jest pusta stopniowo zostaje wypełniona roztworem soli fizjologicznej do żądanego rozmiaru piersi. W momencie, gdy kobieta zażyczy sobie większego rozmiaru biustu, lekarz poprzez mało skomplikowany i inwazyjny zabieg jest w stanie powiększyć piersi.

Ekspanderoprotezy składają się ze specjalnej strony, poprzez którą następuje wstrzykiwanie soli fizjologicznej. Pod tkanką skóry umiejscowiony jest także specjalny magnes, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe nakierowanie igły. W ten sposób ryzyko dostania się bądź co bądź nieszkodliwej soli fizjologicznej poza protezę jest ograniczone do minimum.

Strona silikonowa tej innowacyjnej protezy sprawia, że zasklepienie uniemożliwia wyciek substancji. Co więcej – wbicie igły w protezę, nie powoduje jej uszkodzenia.

Jak przebiega operacja?

Operacja powiększania piersi wykonywana za pomocą ekspanderoprotez jest niezwykle wygodna. W przeciwieństwie do dawnych zabiegów z wykorzystaniem tradycyjnych ekspanderów, które  były dość uciążliwe, najnowsze osiągnięcia pozwalają na szybkie osiągnięcie zamierzonych efektów. Przede wszystkim operacja składa się z jednego etapu. W tradycyjnych ekspanderach zabieg składał się z dwóch faz. Pierwsza z nich polegała na umieszczeniu ekspandera, którego zadaniem było rozprężanie tkanek. W upływie sześciu miesięcy następowała druga faza operacji – umieszczeniu wkładki silikonowej, czyli endoprotezy.

Zalety stosowania ekspanderoprotez

Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie ekspanderoprotez niesie ze sobą wiele zalet zarówno w przypadku rekonstrukcji piersi, jak i powiększania biustu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że ekspanderoproteza eliminuje ryzyko przemieszczania się implantu. Dzieje się tak, ponieważ został „wyposażony” w specjalną wzmocnioną podstawę wewnętrzną. Nowoczesne protezy mają ponadto anatomiczny kształt, który bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała pacjentki. Z kolei powierzchnia „chropowata” sprawia, że implantdokładnie przylega do skóry.

Wykorzystanie ekspanderoprotez ze zintegrowaną zastawką magnetyczną pozwalają na precyzyjne wstrzyknięcie roztworu soli fizjologicznej.

Ekspanderoprotezy – przeciwwskazania

Niestety nie wszystkie kobiety mogą zostać poddane zabiegowi umieszczenia ekspanderoprotezy. Wynika to przede wszystkim z obecności magnesu. W rezultacie grupa kobiet mogących poddać się operacji zmniejsza się o panie: z wszczepionym rozrusznikiem serca, wszczepione inne protezy wykonane ze stali chirurgicznej.

Kobiety, które zdecydowały się na wszczepienie ekspanderoprotezy muszą liczyć się z tym, że nie mogą poddawać się zabiegowi rezonansu magnetycznego.

Warto jednak wiedzieć, że najbardziej nowoczesne ekspanderoprotezy dostępne na rynku mają możliwość usuwania blaszki magnesu. Dzięki temu, gdy istnieje konieczność wykonania badań rezonansowych, magnes można usunąć. Po badaniu blaszka z powrotem umieszczana jest na swoim miejscu.