Piersi w ciąży – jak o nie dbać

Piersi w ciąży – jak o nie dbać

Piersi to bardzo często pierwszy znak, że kobieta jest w ciąży. Jak się więc okazuje, nie tylko brzuch, ale również biust może być zwiastunem nadchodzącego rodzicielstwa. Trzeba się o swoje piersi odpowiednio zatroszczyć, bowiem ciąża to czas, kiedy to wystawione są na próbę. Co zrobić, by wyszły z niej zwycięsko i po porodzie nie zmieniły się nie do poznania – na gorsze oczywiście?

Jak zmieniają się piersi podczas ciąży?

Kobiety powinny wiedzieć, że kobiecy biust zaczyna zmieniać się już w pierwszych dniach od zatrzymania miesiączkowania. Wówczas biust staje się bardziej napięty, twardszy. Piersi są obrzmiałe i nierzadko bolesne podczas dotykania. Na dotyk niezwykle wrażliwe mogą być brodawki. To są najczęstsze symptomy, po których kobiety bez konieczności wykonania testów ciążowych wiedzą, że właśnie zostały mamusiami.

Jednak to nie wszystkie zmiany, które zachodzą w piersiach podczas ciąży. Gdy biust powiększa swoje rozmiary, widoczne żyłki pod skórą piersi. Pojawiają się one jako efekt wzmożonego działania estrogenów, które przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych.

Wraz ze wzrostem piersi (zacznie przybywać tkanki tłuszczowej wokół piersi), kobieta może odczuwać delikatne swędzenie skóry, szczególnie wtedy gdy jej skóra jest sucha. Dzieje się tak na skutek rozciągania.

Warto wiedzieć, że po pierwszym trymestrze ciąży (który trwa do dwunastu tygodni) trzy hormony płciowe: estrogen, progesteron i prolaktyna przyczyniają się do aktywizowania produkcji siary, czyli wczesnego mleka. Może się ona wydobywać już pod koniec ciąży. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne, które używane są przez kobiety karmiące. Dzięki temu uniknąć można plamek na bluzce, które mogą być krępujące.

W pierwszych miesiącach ciąży zmianie ulegają również brodawki piersiowe. Stają się one większe i są bardziej wystające. Otoczka natomiast zmienia swój kolor – staje się ciemniejsza i większa. Uważa się, że takie zmiany są konieczne. Organizm bowiem przygotowuje się do tego, by ułatwić dziecku łatwiejsze odnalezienie drogi do pokarmu.

Wielkość biustu – od czego zależy

Dla wielu kobiet zagadką jest to, czy rozmiar piersi, który zwiększa się podczas ciąży uzależniony jest od rozmiaru biustu sprzed ciąży. Trzeba więc wiedzieć, że rozmiar piersi w czasie ciąży to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Wielkość biustu zależy także od indywidualnych predyspozycji kobiety oraz od wieku, kiedy zaszła w pierwszą ciążę. Im ciąża późniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że piersi osiągną spore rozmiary.

Wielkość piersi uzależniony jest również od apetytu. Jeżeli kobieta w ciąży „je za dwóch”, wówczas biust faktycznie powiększa się. Jest to jednak spowodowane gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. To z kolei może skończyć się nie tylko na brzydkim wyglądzie piersi po porodzie, ale również i rozstępach, które lubią atakować biust. Skóra bowiem rozciąga się zbyt szybko i staje się mniej odporna na gwałtowne rozciąganie.

Na czym polega pielęgnacja biustu?

Wiele kobiet w ciąży obawia się, że piersi szybko zwiotczeją. I faktycznie – może pojawić się taki scenariusz. Ale można też temu zapobiec. Wystarczy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o piersi tak, jak kobiety troszczą się o swój brzuch, pośladki czy uda.

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni biustonosz, który zapobiegnie wiotczeniu piersi. Powinien być niezwykle wygodny, przewiewny. Nie żałujmy pieniędzy na dobry stanik. Dobrze by było, gdyby miał grube ramiączka. Miseczki powinny obejmować całe piersi. Nie należy jednak kupować stanika „na zaś”, bowiem taki biustonosz nie będzie w stanie podtrzymać ciężaru piersi. Może dojść do tego, że skóra rozciągnie się.

Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja skóra za pomocą kosmetyków. Na rynku jest ich wiele. Wystarczy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają i zacząć troskę. Ważne jest zarówno nawilżanie, jak i natłuszczanie. Jeżeli mamy predyspozycje do rozstępów, warto zacząć także akcję profilaktyczną. Im wcześniej zaczniemy działać, tym większe prawdopodobieństwo że prążki się nie pojawią.

Można także delikatnie masować piersi. Nie należy do tego celu używać jednak szorstkich rękawic czy gąbek. Można piersiom zaserwować naprzemienny strumień ciepłej i zimnej wody, które przyczynią się do poprawy krążenia. Dzieki temu będą w stanie na dłużej zachować swoją jędrność i elastyczność. W ten sposób zapobiegniemy pojawieniu się rozstępów.

A po porodzie?

Trzeba pamiętać, by po porodzie piersi nie pozostawiać „samych sobie”. I w czasie karmienia wymagają należytej troski, by cały czas wyglądały pięknie i nie utraciły jędrności. Kosmetyki, masaże i okłady – to czynności, które biust uwielbia. Warto więc systematycznie, wraz z pielęgnacją innych części ciała, pielęgnować i piersi. Im się to należy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *