Mężczyzna z biustem?

Mężczyzna z biustem?

Wiele kobiet narzeka na zbyt mały lub zbyt duży biust. Tymczasem okazuje się, że nie tylko dla kobiet piersibywają zmorą. Słyszałyście/Słyszeliście może o problemie nazwanym ginekomastią? To przerost tkanki piersiowej, który może dotknąć mężczyzn. Może dotyczyć jednej bądź obu piersi. Skąd bierze się ten problem? Czy można sobie z nim poradzić? Oto kilka cennych informacji, które mogą się przydać – mam jednak nadzieję, że nie :-)

Kiedy mężczyźni mają większy biust?

Okazuje się, że zupełnie niegroźne powiększenie piersi może pojawić się już u noworodków. Pojawia się najczęściej między trzecim a piątym dniem po urodzeniu. Spowodowane jest najczęściej zbyt dużym poziomem estrogenów przekazanych za pośrednictwem łożyska. Piersi powracają do normy samoistnie, po upływie kilku tygodni. Powiększone piersi mogą pojawić się również podczas okresu pokwitania. Zjawisko takie może mieć w tym przypadku związek z podawaniem androgenów albo specyfików zawierających witaminę D.

Ginekomastia – kto zawinił?

Wielu specjalistów jest zdania, że problem ginekomastii związany jest z nadmiarem prolaktyny. Hormon ten w przypadku kobiet odpowiada za produkcję mleka. Jednak większość uważa, że problem z większym biustem u mężczyzn wynika prawdopodobnie z zaburzenia równowagi między estrogenami androgenami. Zbyt duży poziom estrogenów spowodowany jest spadkiem androgenów. I to właśnie może w zupełności wystarczyć do tego, żeby sutek został pobudzony do wzrostu. Niemniej jednak niektórzy naukowcy są zdania, że wpływ na to, co „dzieje się” z sutkiem wynika z „sytuacji” w podwzgórzu i przysadce mózgowej.

Powiększenie piersi jako powikłanie po chorobie

Istnieją przypuszczenia, że powiększenie biustu u mężczyzn może wynikać z powikłań po przebyciu niektórych chorób, między innymi ze schyłkowąniewydolnością nerek, w przypadku raka i marskości wątroby. Czasami większy biust u panów może być związany z niedożywieniem albo awitaminozą bądź chorobami układu pokarmowego prowadzące do wyniszczenia organizmu.

Przyjmowanie estrogenów

Kolejną przyczyną ginekomastii jest zażywanie leków, które zawierają w swoim składzie estrogeny albo takie leki, które wspomagają aktywność tych żeńskich hormonów płciowych. Za powiększanie się piersi mogą być także odpowiedzialne leki, które przyczyniają się do zahamowania syntezy testosteronu albo też zmniejszenia jego efektywności (do tej grupy zalicza się między innymi leki moczopędne, przeciwgrzybiczne, przeciwdziałające nadciśnieniu tętniczemu).

A może narkotyki?

Okazuje się, że zażywanie niektórych narkotyków – heroiny czy marihuany – może stać się przyczyną ginekomastii.

Leczenie – dotrzyj do przyczyn

Prawdą jest, że leczenie ginekomastii polega na zwalczeniu przyczyny. Trzeba więc koniecznie udać się do doświadczonego specjalisty.

Jeżeli oddamy się w ręce fachowca, wówczas on – już na podstawie samego wywiadu i prostego badania będzie w stanie rozpoznać schorzenie. Trzeba być więc szczerym i opowiedzieć lekarzowi o wszystkich chorobach oraz przyjmowanych lekach.

Badanie nie jest skomplikowane. Lekarz dotyka piersi, a następnie rozpoznaje czy tkanka ma twardą konsystencję. Dla potwierdzenia badań lekarskich, warto wykonać badania laboratoryjne. Najczęściej trzeba wykonać oznaczenie poziomu testosteronu, hormonów tarczycy w surowicy krwi, estradiolu, bądź enzymów wątrobowych. Jeżeli natomiast specjalista podejrzewa, że przyczyną ginekomastii jest nowotwór, koniecznością będzie wykonania badania ultrasonograficznego, biopsji oraz mammografii.

Ważne jest więc zwalczenie przyczyny ginekomastii, a więc leczenia schorzenia, które miało wpływ na powiększenie piersi. Czasami koniecznością będzie podawanie hormonów. Trzeba jednak wiedzieć, że taka terapia powinna być ustalona indywidualnie, by nie zaszkodziła.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *