Lipomodelling jako sposób na większe piersi?

Lipomodelling jako sposób na większe piersi?

Wiele kobiet narzeka na zbyt mały biust. Pierwszą myślą u większości pań jest chęć poddania się zabiegowi polegającemu naumieszczeniu implantów(wypełnionych solą fizjologiczną bądź silikonowych protez) pod mięśniem piersiowym większym lub gruczołem piersiowym. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje sposób, by uzyskać bardziej naturalny wygląd większego biustu. Odpowiedzią na oczekiwania wielu kobiet jest innowacyjny zabieg – lipomodelling, dzięki któremu można nie tylko zwiększać rozmiar piersi, ale i poprawić ich kształt.

Na czym polega lipomodelling biustu?

Jak sama nazwa wskazuje, zabieg lipomodellingu polega na przeszczepieniu komórek tłuszczowych do tkanki gruczołu piersiowego. Technika ta jako pierwsza była wykorzystywana w zabiegach prowadzących do rekonstrukcji biustu. Obecnie możliwe jest także powiększanie piersi. Dobre efekty oraz zastosowanie innowacyjnych technologii spowodowały, że tego rodzaju zabiegi wykonuje się również w celach estetycznych.

Kto może poddać się lipomodellingowi?

Warto mieć świadomość, że zabiegowi lipomodeliingu nie może poddać się każda kobieta. Najważniejsza przyczyna jest dość prozaiczna i wydaje się być oczywista. Operacji nie można przeprowadzić u tej pacjentki, która posiada zbyt małe dawcze obszary tkanki tłuszczowej. Dlatego też lipomodelling nie sprawdzi się w sytuacji bardzo szczupłych kobiet (a to przede wszystkim narzekają na zbyt mały biust, którego rozmiar wynika właśnie z niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej).

Lipomodelling może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o powiększenie piersi, w przypadku pacjentek, które chcąc skorygować kształt piersi (po okresie karmienia lub po drastycznym odchudzaniu). Jednocześnie nie oczekują znacznego zwiększenia rozmiaru (można bowiem uzyskać jedynie umiarkowane efekty).

W skrócie można powiedzieć, że zabieg lipomodellingu będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku:

  • umiarkowanego zaniku gruczołu piersiowego, spłaszczenia piersi,
  • chęci wykonania korekty estetycznej biustu po zabiegach rekonstrukcji,
  • zniekształceń spowodowanych nieprofesjonalnym wykonaniem operacyjnego umieszczenia silikonowych implantów,
  • niewielkiej asymetrii biustu (co u wielu kobiet jest przyczyną poważnych kompleksów).

Postępowanie przed operacją

By lipomodelling przebiegł prawidłowo, a jednocześnie nie wiązał się z wystąpieniem działań niepożądanych, koniecznością jest zastosowanie się do wskazówek chirurga.

Przede wszystkim koniecznością jest wykonanie wszystkich zalecanych badań. Podstawą są badania ogólne oraz badania krwi i moczu, a także EKG. Koniecznością jest USG piersi, mammografia, niekiedy badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Bardzo ważna jest również konsultacja onkologiczna, podczas której pacjentka może dowiedzieć się czy zachodzi konieczność wykonania dodatkowych badań. Głównie chodzi o badania, które wskazywałyby na predyspozycje genetyczne do raka piersi (np. BRCA1, BRCA2, CHEK2, NOD2). Jeżeli okaże się, że uwarunkowania związane z nowotworem są duże, wówczas pacjentce odradza się wykonanie zabiegu. Ważne jest, by wszystkie badania były wykonane na 2 tygodnie przed planowaną datą operacji.

Warto także mieć świadomość, że na około 14 dni przed zabiegiem lipomodellingu nie można zażywać aspiryny bądź innych leków zawierających was acetylosalicylowy. Substancja ta przyczynia się bowiem do rozrzedzenia krwi, prowadząc do krwotoków.

Przebieg zabiegu lipomodellingu

Operacja powiększania piersi poprzez lipomodelling jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, jako że dotyczy wielu obszarów ciała (najpierw pobiera się komórki tłuszczowe, potem dokonuje ich przeszczepienia).

Pierwszym krokiem jest pobranie niezbędnej w dalszej części zabiegu tkanki tłuszczowej. Zabieg ten wykonuje się bardzo ostrożnie, by ograniczyć ryzyko jej uszkodzenia. Dlatego też bardzo często pobieranie materiału odbywa się z wykorzystaniem sond. Pobraną tkankę oczyszcza się z elementów komórkowych, płynnego tłuszczu oraz surowicy.

Kolejny krok to właściwa część zabiegu, czyli wprowadzenie pobranej tkanki do piersi. Odbywa się to poprzez niewielkie nakłucia. W tym celu wykorzystywana jest mikrokaniula, dzięki której tkanka tłuszczowa rozprowadzana jest na wszystkie warstwy gruczołu piersiowego.

Postępowanie po zabiegu

Pacjentka, u której wykonano lipomodelling pozostaje w szpitalu maksymalnie 24 godziny. To zaś oznacza, że zabieg nie jest bardzo inwazyjny.

Warto też wiedzieć, że ból po zabiegu nie jest zbyt silny. Zwykle ma charakter umiarkowany z tym, że największe dolegliwości odczuwane są w miejscach, z których została pobrana tkanka tłuszczowa.

Trzeba mieć świadomość, że obrzęk miejsc poddanych zabiegowi (okolice dawcze i okolice piersi) pojawia się zwykle po 1-2 dniach od zabiegu. Znika zaś po 1-3 miesiącach. Zasinienia, które także się pojawiają znikają znacznie szybciej, bo w ciągu kilkunastu dni.

Efekty lipomodellingu

Pierwsze rezultaty zabiegu nie są widoczne od razu. Zwykle musi minąć około 4 tygodni. Pełny efekt natomiast pojawia się po 3-6 miesiącach.

Warto mieć świadomość, że po takim zabiegu zwykle 70% przeszczepionych komórek tłuszczowych przeżywa i goi się. Ich żywotność jest tak długa, jak długo żyją otaczające je tkanki. Można więc uznać, że efekty lipomodellingu są trwałe.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *