Implanty – jakie wybrać?

Panie, które decydują się na operację powiększania piersi powinny mieć świadomość, że także do nich należy dokonanie wyboru odpowiednich implantów. Idealnie dobrane zapewnią komfort użytkowania.

Implanty i ich wypełnienie

Warto wiedzieć, że implanty różnią się między sobą materiałem wypełnienia. Można spotkać się z implantami wypełnionymi silikonowym żelem oraz implantami wypełnionymi solą fizjologiczną.

Silikon jest substancją, która jest całkowicie neutralna dla organizmu i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia – o co kiedyś implanty były posądzane. Warto podkreślić, że implanty silikonowe zbliżone są konsystencją do naturalnej tkanki, a to oznacza, że dotykając biustu, można nie zauważyć różnicy między nimi.

Implanty solne to implanty wypełnione solą fizjologiczną – wodnym roztworem chlorku sodu (NaCl). Tego rodzaju implanty mogą być wypełniane już po wprowadzeniu pod pierś, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest znacznie mniejsza. Jednak taki sposób wprowadzania implantów ma swoje wady związane z większym ryzykiem pojawienia się infekcji bakteryjnych. Kolejnym problemem może okazać się nieszczelność zaworu po kilku latach, co może doprowadzić do wyciekania roztworu soli fizjologicznej do organizmu.

Kształt implantów

Poszukując idealnych protez do powiększania piersi, warto wziąć pod uwagę także ich kształt. W polskich gabinetach medycyny estetycznej dostępne są właściwie dwa rodzaje implantów.

Pierwsze z nich to implanty w kształcie łzy, określane jako protezy anatomiczne. Charakteryzują się tym, iż bardziej przypominają naturalny kształt piersi. Dokładnie modelują biust, który na pierwszy rzut oka nie wygląda jak biust powiększony poprzez operację.

Drugim rodzajem implantów są protezy okrągłe, które powodują, że pierś jest bardziej wypełniona i przez to nieco odbiega od naturalnego kształtu biustu. Protezy okrągłe mogą być jednak lepszym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą poprawić kształt biustu.

Powierzchnia implantów

Implanty różnią się między sobą nie tylko sposobem wypełnienia czy kształtem, ale również powierzchnią. Gdy zaczęto przeprowadzać pierwsze operacje powiększania piersi stosowane wyłącznie takie protezy, których powierzchnia była gładka. Okazało się, że takie implanty są dość dobre, dlatego wykorzystuje się je do dziś. Posiadają one bowiem wiele zalet. Przede wszystkim gładka powierzchnia daje możliwość wykonania mniejszych nacięć. Do gładkiej powierzchni znaczniej trudniej przyczepiają się bakterie i inne drobnoustroje. Ale gładka powierzchnia ma także swoją wadę. Nie przyrastają do niej tkanki organizmu co powoduje, że piersi mogą ulegać zniekształceniom, a wszelkie nierówności będą wyczuwalne przez skórę. Co więcej – decydując się na implanty o gładkiej powierzchni, dość często dochodzi do powikłania – obkurczenia torebki łącznotkankowej. Z tego też powodu nie wszyscy chirurdzy decydują się na takie rozwiązanie.

Innym rodzajem powierzchni są powierzchnie chropowate (teksturowane). W przeciwieństwie do gładkich powierzchni – są one bardziej przychylne bakteriom powodującym infekcje, ale z drugiej strony – łatwiej przyczepiają się do tkanek. W ten sposób ryzyko obkurczenia torebki lub przesunięcia implantów zdarzają się bardzo rzadko. Niestety proteza teksturowana wymaga wykonania dłuższego nacięcia, aczkolwiek to właśnie takie implanty są znacznie częściej wybierane.

Idealny implant – czy istnieje?

Chyba nie da się dobrać idealnego implantu, bo takowy nie istnieje. Każdy posiada swoje wady oraz zalety. Wybór odpowiedniej protezy zależy od wielu czynników: budowy anatomicznej piersi, oczekiwanych efektów. Tak naprawdę jest to wspólna decyzja pacjentki i specjalisty. Chodzi bowiem o to, by dobrać taką protezę, która nie będzie powodować dyskomfortu. Trzeba więc przeanalizować wszystkie „za i przeciw” konkretnych rodzajów protez.

Related PostDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *