Dlaczego piersi bolą?

Dlaczego piersi bolą?

Jakieś kilka miesięcy temu strasznie bolała mnie lewa pierś. W głowie zaczęły się roić najgorsze myśli. Nie zwlekając długo, udałam się do lekarza. Okazało się, że ból spowodowany jest nadwyrężonym mięśniem. Ginekolog zalecił mi „oszczędne” ruszanie lewą ręką.  Całe szczęście pomogło. Jednak piersimogą pobolewać i z innych powodów. Jakich? Czytając dalej, na pewno znajdziecie odpowiedź.

Ciąża

Bolesny biust może być objawem ciąży. Już od pierwszych dni estrogeny przyczyniają się do rozszerzenia kanalików mlecznych. W rezultacie piersi są opuchnięte i bardzo reagują na dotykPodnoszenie się poziomu estrogenów wpływa również na brodawki, które powiększają się oraz ciemnieją.

Jak sobie możesz pomóc? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy faktycznie jesteśmy w ciąży. Jeśli tak, wówczas musimy udać się do ginekologa.

Karmienie piersią

Skoro już o ciąży mowa, przyczyną bólu piersi może być także karmienie. W okresie laktacji najczęstszym powodem bólu w piersiach jest niedobór oksytocyny. Jej odpowiedni poziom przyczynia się do ułatwiania wydzielania mleka. Niedobór zaś będzie powodował zastój pokarmu oraz zatykanie kanalików mlecznych. Może dojść do stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem piersi oraz ich nabrzmiewaniem.

By pozbyć się bólu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację leczniczą.

Torbiele i włókniaki

Ból w jednej lub obydwu piersiach może być przyczyną pojawienia się torbielilub włókniaków. Najczęściej są to niegroźne zmiany (o takich pisałam już kilkanaście wpisów wyżej), mimo wszystko trzeba udać się do ginekologa. Ból wynika z uciskania tkanki nerwowej. By wykryć faktyczną przyczynę najlepiej wykonać badanie USG lub mammografię – badania, które będą w stanie potwierdzić, czy faktycznie są to zmiany niegroźne.

Warto pamiętać również o regularnym samobadaniu piersi. Czynność ta nie zajmuje zbyt wiele czasu, a w niektórych przypadkach potrafi uratować nie tylko biust, ale nawet i życie.

Nieodpowiednio dobrany biustonosz

Niewiele kobiet jest w stanie idealnie dopasować stanik do swojego biustu. Za to spora część pań w ogóle nie przykłada wagi do biustonosza. Tymczasem – jak się okazuje – niewłaściwie dobrany biustonosz może powodować ból piersi.

Nieodpowiedni stanik przyczynia się nie tylko do spłaszczenia, ale i uciskania piersi. Jeżeli biustonosz nie będzie właściwie dobrany w obwodzie, wówczas piersi będą zwisać i bardzo szybko stracą jędrność. Co więcej – po całym dniu w takim staniku staną się obolałe.

Dlatego też, chcąc uniknąć bolesności piersi, należy zadbać o to, by dobierać odpowiedni biustonosz. O zasadach pisałam w poprzednich wpisach. Dziś przypomnę pokrótce. Pamiętajmy, że najważniejszą „częścią” stanika są miseczki oraz obwód, które należy idealnie dopasować. Obwód musi być właściwie ścisły, natomiast miseczki wypełnione powinny być całą piersią tak, by nie powodowały uciskania brodawek.

Żeby dobrać idealny biustonosz, najlepiej zgłosić się do sklepu, gdzie otrzymamy fachową pomoc. Dobrym rozwiązaniem będzie sklep, który oferuje bratitting, czyli indywidualne dobieranie biustonosza.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS

Najczęstszą przyczyną bólu piersi jest jednak cykl miesiączkowy. Biust zazwyczaj daje o sobie znać w drugiej połowie cyklu i trwa do momentu pojawienia się krwawienia.

Piersi najczęściej stają się obrzmiałe i obolałe. Czasami mogą nawet powiększyć się o rozmiar. Jest to jednak zjawisko naturalne i nie ma w nim nic niepokojącego. Bolesność piersi, obrzęk oraz powiększenie biustu spowodowane jest zazwyczaj zatrzymaniem wody w organizmie.

Bolesność powiększenie biustu związane jest również z wydzielaniem się progesteronu, który zaczyna organizm przygotowywać do ewentualnego zajścia w ciążę.

Niestety takich objawów nie da się całkowicie wyeliminować. Można jedynie poczynić odpowiednie kroki, by nieprzyjemne dolegliwości złagodzić. Warto wiedzieć, że „w ramach” zespołu napięcia przedmiesiączkowego piersi mogą być niezwykle wrażliwe na dotyk. Czasami ból może spowodować delikatne „muskanie” ubrania. Do spania należy więc założyć miękki, bawełniany stanik, która ochroni sutki przed podrażnieniem. Można również sięgnąć po wszelkiego rodzaju specyfiki, które przyczynią się do złagodzenia bolesności piersi. Najlepszym rozwiązaniem będą zioła przyczyniające się do obniżenia poziomprolaktyny.

Tabletki antykoncepcyjne

Jeżeli stosujesz doustną antykoncepcję, również możesz odczuwać ból piersi. Dzieje się tak, ponieważ tabletki sprawiają, że organizm znajduje się niejako w drugiej części cyklu. Za bolesność piersi odpowiedzialne są więc hormony.

Na szczęście taka sytuacja nie dotyczy wszystkich kobiet. Są bowiem panie, które są szczególnie wrażliwe na wszelkie zmiany hormonalne. Najczęściej pierwsze trzy miesiące przyjmowania tabletek objawiają się bólem. Z czasem organizm się przyzwyczaja. Jeśli jednak ból nie mija, najlepiej poprosić ginekologa o zmianę tabletek. Jeżeli chcemy uśmierzyć ból piersi, zawsze możemy sięgnąć po te same metody, które łagodzą ból związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Related PostDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *