Badania piersi, które ratują życie

Badania piersi, które ratują życie

W związku z tym, że październik jest miesiącem walki z rakiem piersi,postanowiłam zająć się tym problemem, który – niestety – bardzo często jest bagatelizowany przez kobiety. Tymczasem statystyki wskazują, że każdego roku na raka piersi umiera około 5 tysięcy kobiet. I to tylko dlatego, że nowotwór piersi jest zbyt późno wykryty. Tymczasem wystarczyłoby regularnie wykonywać badania biustu, by rak nas nie zabił. Dzięki badaniom można bowiem nie tylko zapobiec pojawieniu się guzków, ale również – póki wcześnie – wykryć ich obecności i podjąć stosowne kroki. Z nowotworem piersi bardzo łatwo wygrać, pod warunkiem że systematycznie wykonujemy proste badania.

Dlaczego kobiety bagatelizują badania?

Okazuje się, że niewiele jest kobiet, które korzystają z badań piersi. Większość je bagatelizuje, mimo że dostaje bezpłatne zaproszenia na takie badania. I to właśnie dlatego zaledwie 20% przypadków raka diagnozowanych jest we wczesnym stadium. Pozostała diagnoza dotyczy przypadków, w których nowotwór ma postać zaawansowaną, a szanse stoczenia wygranej walki są coraz mniejsze.

Dlaczego kobiety się nie badają? Okazuje się, że jedną z przyczyn jest niedostateczne wyedukowanie w tym zakresie. Panie najczęściej nie są świadome tego, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka. Jeśli o tym nie będziemy pamiętać, tym bardziej większy biust nie powinien „zaprzątać” nam głowy.

W kobietach nie ma także nawyku systematycznego kontrolowania stanu swoich piersi. Najczęściej badania mammograficzne czy ultrasonograficzne wykonywane są wówczas, gdy osoba z otoczenia zachorowała na raka piersi.

Jak się badać?

Możliwości wykonania badań jest kilka, na wszystkie trzeba znaleźć czas. Nie jest to uciążliwe, bowiem niektóre z nich wykonywane są tylko raz na jakiś czas. Jeśli zaś chodzi o samobadanie, warto wykonywać je raz w miesiącu.

Trzeba pamiętać, że badania wykonuje się nie po to, by wykryć guzek, ale po to, by przekonać się że w piersiach nie pojawiły się żadne zmiany.

Na co zwracać uwagę podczas samobadania piersi?

Samobadanie piersi muszą wykonywać wszystkie kobiety, które ukończyły dwudziesty rok życia. Najważniejsze jest to, by badanie odbywało się systematycznie. W przypadku kobiet miesiączkujących, najlepiej jest samobadanie będzie wykonywane tydzień po zakończeniu menstruacji. Zaś w przypadku kobiet po menopauzie, warto ustalić sobie konkretny dzień i raz w miesiącu dokonać badania palpacyjnego piersi.

Wykonując samobadanie, warto pamiętać o tym, że nawet w sytuacji, gdy wyczuwalna będzie jakakolwiek zmiana, nie należy wpadać w panikę. Najczęściej są to zmiany całkowicie łagodne. Trzeba pamiętać, że nie każdy guzek musi świadczyć o nowotworze. Ale koniecznością jest, by wszystkie były zweryfikowane przez specjalistę.

Wykonując samobadanie piersi niezwykle istotne jest to, by zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Miej zatem na uwadze między innymi:

– obecność przebarwień, naczyniaków, cellulitu, pieprzyków – słowem, zmianę wyglądu skóry,

– wyciek z brodawki – jeśli nie należymy do grona matek karmiących, a pojawia się z brodawek wyciek mleczny, krwisty bądź bezbarwny, wówczas trzeba koniecznie zgłosić się do specjalisty,

– nadżerkę brodawki, która objawia się występowaniem niegojącej się krosty,

– zmianę kształtu otoczki – z regularnego na nieregularny,

– wyczuwalny odgraniczony guzek;

– zmianę dotychczasowego kształtu piersi,

– zapadnięcie się brodawki (jej wciągniecie),

– powiększenie węzłów chłonnych,

– obrzęk pod pachą.

Jak wygląda USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi (USG) przeznaczone jest przede wszystkim dla młodych kobiet, które nie mają jeszcze zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, gdy na mammografię jest zbyt wcześnie.

By USG piersi dało wiarygodne wyniki, badanie trzeba wykonać między siódmym a dziesiątym dniem cyklu miesiączkowego. Jeśli zaś chodzi o kobiety po menopauzie, dzień w którym badanie piersi zostanie wykonane właściwie nie ma znaczenia.

USG piersi jest badaniem całkowicie bezbolesnym i nie wywołującym żadnego dyskomfortu. Nie trzeba się też w jakiś szczególny sposób do niego przygotowywać.

By badanie było możliwe do przeprowadzenia, piersi należy posmarować specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie sygnałów. Warto mieć świadomość, że ultrasonograf jest takim urządzeniem, które wykorzystuje fakt, że tkanki, które mają różną gęstość inaczej odbijają fale dźwiękowe. Uzyskane sygnały widoczne są na ekranie specjalnego monitora.

Głowicę urządzenia przykłada się do piersi – centymetr po centymetrze, a wyniki ogląda się na ekranie.

Na czym polega mammografia?

Mammografia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet dojrzałych. Pierwsze badanie zaleca się wykonać między 35. a 40. rokiem życia. Kolejne zaś badania, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Jeśli zaś kobiety należą do grupy ryzyka (u innych kobiet z bliskiej rodziny pojawiły się przypadki raka piersi), muszą stawiać się na badania mammograficzne raz w roku.

W przypadku kobiet, które miesiączkują, najlepszym czasem na wykonanie badania jest pierwsza połowa cyklu – przed owulacją. Kobiety, które przeszły już menopauzę badaniu mammograficznemu mogą poddać się właściwie każdego dnia.

Istotą badania jest prześwietlenie piersi, wykorzystując do tego celu niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego. Samo badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ polega na przyłożeniu piersi do specjalnej płyty, a następnie przyciśnięciu biustu przez kolejną płytę. Powoduje to dyskomfort, aczkolwiek na szczęście samo badanie jest bardzo krótkie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *